Product Details:
| Input Power | 10 KVA |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 10 KVA Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 59,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Output Current (Ampere) | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 hz |
| Output Current(A) | 200 A |
| Voltage | 415V AC |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Input Power | 50 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 4-10mm |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 hz |
We are the leading manufactures of 50KVA PROJECTION welding machine with digital thyristor control in coimbatore with good quality and with the best price
Product Details:
| Input Power | 50 KVA |
| Max Available Short Circuit Currents | 50KVA |
| Mains Disconnection Switch | 120A |
| Power Supply | 415 V AC |
| Mains Supply Cable Size | 16sqmm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Phase | 3 Phase |
| Output Current Range | 250 Amp |
| Cooling | Fan Cooled |
| Model | MIG 250 |
| Brand | MAG4S |
| Power Consumption | 5KVA |
| Working Voltage | 415 VAC |
| Insulation Class | H |
| Compatible Rods | 0.8mm wire |
| Product Type | New |
| Welding Current Range | 250 Amp |
We are the leading manufactures of MAG4CE WF21 MIG Welding Machine in coimbatore with good quality with the best price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stud Welding Type | Capacitor Discharge |
| Stud Diameter | 2–8 mm |
| Power Source Type | Capacitor Bank |
| Output Current | 300 A |
| Application | Sheet Metal, Construction, Shipbuilding, Automotive |
| Stud Material | SS, MS, Aluminium, Brass |
| Phase | Single Phase |
| Open Circuit Voltage | 160V |
| Ground Cable | Earth cable 2meters |
| High Production Speed | Yes |
| Net Weight | 65kg |
| Welding Stud Range | M3 to m10 |
| Maximum KVA Rating | 5KVA |
| Cable Length | 3 m |
| Country of Origin | Made in India |