Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 100KVA |
| Input Power | 100KVA |
| Throat depth | 1500mm |
| Sheet thickness | 0.5 to 2 mm |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Seam type | Longitudinal, Circumferential |
| Input voltage | 415 V 3 Phase |
| Cooling type | Water cooled |
| Input Frequency | 50Hz |
| Suitable For Welding Rod | 1mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 440 V AC |
| Output Current(A) | 100 A |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.