Product Details:
| Welding Method | Spot Welding |
| Input Power | 2KVA |
| Welding Capacity | 50 welds per min |
| Battery Type | Pouch Cell, 21700, 32650, 18650 |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Type of Spot Welder | Hand Operated Spot Welder |
| Nickel Strip Thickness | 0.3 mm |
| Power Rating | 2 kW |
| Control System | Foot Switch |
| Usage/Application | Battery spotweldingmachine |
| Suitable For Welding Rod | 1mm |
| Material | Nickel |
| Voltage | 230V AC INPUT |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Input Current | 2KVA |
| Output Current Range | 2KVA |
| Weight | 15kg |
| Rated Duty Cycle | 80% |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Welding Method | Spot Welding Machine |
| Welding Capacity | 50 welds per min |
| Battery Type | 21700, Pouch Cell, 32650, 18650, Prismatic |
| Automation Grade | Manual |
| Nickel Strip Thickness | 0.3 mm |
| Power Rating | 2 kW |
| Control System | Foot Switch |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 2KVA |
| BRAND | Mag4S |
Product Details:
| Input Power | 30 KVA |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Metal, Steel |
| Question | 58 inch,200kg |
We are the leading manufactures of Mag4s 30kva spot welder in coimbatore suitable for furniture people and large sheetmetal jobs with good quality and with the best price
Product Details:
| Input Power | Up to 10 KVA |
| Output Current (Ampere) | 200 |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 0.2-0.5mm |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 hz |
3KVA PEDAL TYPE BATTERY SPOT WELDING MACHINE.INPUT I Ph 220V AC.THYRISTOR CONTROL TYPE. SUITABLE FOR 0.1mm to 0.3mm Nickel sheet.Rs.32,500/=GST18%EXTRA Packing and forwarding charges extra.Question valid for one month Warranty one year against any manufacturing defects Delivery 10 daysPayment 100% advance
Product Details:
| Output Current (Ampere) | 15000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage/Application | Welding |
| Dimensions (W x D x H) | 14.5" X 25" X 51" |
| Cooling Water Flow | 3200 Liter Per Minute |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm |
| Corresponding Force Follow Up Mechanism | 60kgf |
| Material | Metal, Steel, Mild Steel |
| Rated Input Power Capacity | 35KVA |
| Voltage | 415 V AC |
| Max no load Voltage | 7 V AC |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Input Power | 35 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 650 kg |
| Arm Length | 300 mm |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Input Power | 50 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 4-12mm |
| Material | Metal, Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | Multi stocks |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
30KVA PROJECTION WELDING MACHINE SPECIAL DESIGN FORGEING WIRE MESH OR GAGE WELDING IN COIMBATORE WITH BEST PRICE...
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 15 kA |
| Input Power | 20 KVA |
| Machine type | Pedal type |
| Throat depth | 400 mm |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.8 to 2 mm |
| Input voltage | 450 V AC 2PH |
| Cooling type | Water cooled |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm, 4 mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi automatic |
Mag4s 15 KVA type Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 72,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 25 kA |
| Input Power | 20 KVA |
| Machine type | Pedal type |
| Throat depth | 400 mm |
| Output Current (Ampere) | 5000A AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Sheet thickness | 1 to 3 mm |
| Input voltage | 415 V AC II Ph |
| Cooling type | Air cooled |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Metal, Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi automatic |
Mag4s 25 KVA type Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 30 kA |
| Input Power | 30 KVA |
| Machine type | Pneumatic |
| Throat depth | Cable length 3meterd |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.5 to 1.6 mm |
| Input voltage | 415 V 2Ph |
| Cooling type | Water cooled |
| Model | Mag20H |
| Brand | MAG4S |
| Usage/Application | Welding |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm, 3 mm |
| Material | Mild Steel, Metal, Steel |
| Voltage | 415 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Input Power | 30KVA |
20KVA HAND/CABLE/GUN type spot welding machine. Input II PH 415 V AC 50Hz. Water cooling type with pumb. Cable length 3 meters. Digital thyristor control type.