Product Details:
| Input Power | 30 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 4-8mm |
| Material | Metal, Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are the leading manufactures of 35KVA PROJECTION WELDING MACHINE in coimbatore with the good quality and with the best price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 30 kA |
| No of spots | 2 head |
| Throat depth | 500 mm |
| Input Power | 50 KVA |
| Input voltage | 415 V 3 Phase |
| Sheet thickness | 2 to 4 mm |
| Cooling type | Water cooled |
| Service Life | Life long |
| Platform Distance | 30KVA Projection type multi spotweldingmachine |
| Energy Storage | Transformer type |
| Cooling Water | 1500 liter per hour |
| Country of Origin | Made in India |
We Mag4s are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 50 kA |
| Input Power | 50 KVA |
| Electrode force | 400 daN |
| Machine type | Press type |
| Output Current (Ampere) | 7000 A |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Sheet thickness | 2 to 4 mm |
| Input voltage | 440V AC 2Ph |
| Cooling type | Water cooled |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm, 2 mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 415V AC |
| Frequency | 50 hz |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
MAG4S 30KVA Projection type spot welding machine. Input II PH 415V AC 50Hz. Water cooling electrode and secondary. 100% Copper winding. CRNO Core transformer