Product Details:
| Welding current | 30 kA |
| No of heads | Single head |
| Automation grade | Fully automatic |
| Sheet thickness | 2 to 4 mm |
| Input voltage | 415 V 3 Phase |
| Control system | HMI based |
| Output Current | 500 A |
| Input Power | 30 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Usage/Application | Auto matic spot welding machine with servo drive, HMI Display, PLC Control, Senconday current control and sensor |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
30KVA SPOT WELDING SPM MACHINE WITH SERVO DRIVE, HMI DISPLAY, PLC CONTROL, SECONDARY CURRENT SENSOR WITH CONTROL. AUTOMATIC SPOT WELDING MACHINE.