Product Details:
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Input Power | 10 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415v AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 8KVA pneumatic pedal type Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 56,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Welding current | 12 kA |
| Input Power | 10 KVA |
| Machine type | Pedal type |
| Throat depth | 400 mm |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.8 to 2 mm |
| Input voltage | 415 V 3 Phase |
| Cooling type | Air cooled |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
Mag4s 12 KVA Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 63,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Welding current | 8 kA |
| Input Power | 10 KVA |
| Machine type | Pedal type |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Throat Depth | 400 mm |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel, Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Phase | Single phase |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Input Current | 24A AC |
| Output Current Range | 2500A |
| Dimensions | 20" X 10" X 45" |
| Weight | 130kg |
| Rated Duty Cycle | 50% |
| Surface Treatment | Powder coating |
| Rated Capacity | 10KVA |
| Cooling Transformer Type | Air cooler |
| Electrode Stroke | 50mm |
| Spot Size | 3mm to 10mm |
| Air Pressure | 4PSI |
| Current Control | Digital |
| 800mm X 250mm X 1200mm | 130kg |
Mag4s 8KVA Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 56,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Input Power | 10 KVA |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 2 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 3.2 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single & two phase |
| Frequency | 50 hz |
| I Deal In | New Only |
Mag4s 8KVA type Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 46,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month