Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 25 kA |
| Electrode force | 300 daN |
| Throat Depth | 300mm |
| Machine type | Projection type |
| Input Power | 30 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Usage/Application | Spot cum projection weldingmachine |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 415C AV |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Input Current | 72A |
| Output Current Range | 30kva |
| Weight | 300kg |
| Rated Duty Cycle | 100% |
| Display Type | Digital thyristor control |
| Electrode Stroke | 100mm |
| Air Pressure | 4psi |
| Current Control | Digital thyristor |
| Control Display | Digital LED |
| Cylinder Diameter | 100mm |
| External Water Supply | With cooling pump |
| Guaranty | 1 year against any manufacturing defects |
| Mild Steel Thickness | 3mm + 3mm |
| Number Of Program | 10 |
| Stainless Steel Thickness | 4mm + 4mm |
| Time Control Step | 1to 99 cycls |
30KVA Projection spot welding machine. Digital thyristor control. Weld upbto 3mm plus 3mm with Good Quality...