Product Details:
| Input Power | 10 KVA |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 10 KVA pneumatic type with Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 69,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Input Power | 20 KVA |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 25 KVA pneumatic type with Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 10 kA |
| Input Power | 10 KVA |
| Machine type | Pneumatic |
| Throat depth | 400 mm |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.5 to 1.6 mm |
| Input voltage | 415 V 3 Phase |
| Cooling type | Air cooled |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 12 KVA pneumatic type with Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 73,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month