Product Details:
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Input Power | 10 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415 V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 12 KVA pneumatic type Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 63,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Welding current | 10 kA |
| Input Power | 10 KVA |
| Electrode force | 150 daN |
| Throat depth | 400 mm |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.5 to 2 mm |
| Input voltage | 440V AC 2PH |
| Air pressure | 4 bar |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi automatic |
Mag4s 10 KVA pneumatic type Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 59,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Welding current | 25 kA |
| Input Power | 20 KVA |
| Electrode force | 300 daN |
| Throat depth | 400 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.5 to 2 mm |
| Input voltage | 440V AC 2PH |
| Air pressure | 4 bar |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm, 3 mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Output Current (Ampere) | 100 |
Mag4s 25 KVA pneumatic type Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Input Power | 20 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm, 3 mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 15KVA pneumatic type with Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
Rs. 92,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month