Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Input Power | 30 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 4 mm, 3 mm |
| Material | Metal, Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 30 KVA pneumatic type with Digital thyristor control Spot welding machine. Rocker arm type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Arm length 400mm.
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Output Current (Ampere) | 3500 A |
| Input Power | 30 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Usage/Application | All types of sheet metalcfbrication |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Input Power | 25KVA |
25KVA Projection type spot welding machine. With digital programmable thyristor control type. Input II PH 415V AC 50Hz.