Product Details:
| Input Power | 10 KVA |
| Output Current (Ampere) | 100 |
| Type of Spot Welder | Pedal Operated Spot Welder |
| Usage/Application | Industrial |
| Suitable For Welding Rod | 3 mm |
| Material | Steel |
| Voltage | 415V AC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Mag4s 10 KVA type Spot welding machine. Rocker arm pedal type. Water cooled type with pumb. Input II Ph 415V AC 50Hz. Contactor timer control type. Arm length 400mm.
Rs. 49,500/=
GST 18% Extra
Delivery one day
Payment 70% advance balance before delivery
Warranty one year against any manufacturing defects.
Quotation valid for one month
Product Details:
| Input Power | 50 KVA |
| Type of Spot Welder | Pneumatic Spot Welder |
| Service Life | 10years |
| Usage/Application | Muti spot,rack,welding spm |
| Cooling Water | Water cooling |
| Suitable For Welding Rod | 1mm |
| Material | Steel, Metal |
| Voltage | 440V AC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | II Ph |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Input Current | 50KVA |
| Output Current Range | 4000A AC |
| Dimensions | 1500 X 800 X 1300 |
| Weight | 500kg |
| Rated Duty Cycle | 50% |
| Cooling Transformer Type | Watch |
| Display Type | 7" HMI DISPLAY |
| Electrode Stroke | 50mm |
| Spot Size | 5mm |
| Single Side Spot Welding Range | 5mm |
| Air Pressure | 3psi |
| Current Control | Thyristor |
| Ambient Temperature | 70 Degree |
| Control Display | LED BY |
| External Water Supply | Yes |
| Guaranty | 1year |
| Mild Steel Thickness | 1mm |
| Number Of Program | 100 nos |
| Pressure | 3psi |
| Stainless Steel Thickness | 1.2mm |
| Stroke Of Cylinder | 50mm |
| Time Control Step | 100 |
| Timer Setting Range Weld | 100cycle |
| Transformer Turns Ratio | 37:1 |