Mig Welding Machine
Offering you a complete choice of products which include mig welding machine and mig welding machine manufacturer in kerala.
Approx. Price: Rs 68,500 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Output current | 250 A |
| Phase | 3 Phase |
| Wire dia capacity | 0.8 mm |
| Output Current Range | 250 Amp |
| Input voltage | 415 V |
| Process type | MIG |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Consumption | 5KVA |
| Working Voltage | 20 to 40 V DC |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 200 A |
| Insulation Class | H |
| Technology | MOSFET inverter |
| Power Factor | 0.9 |
| Efficiency | 80% |
| Compatible Rods | 0.8mm |
| Protection Class | H |
| Accessories | Mig torch, Earth cable, Gas hose, Cylinder key, Preheater kit |
| Warranty | 1year |
| Weight | 20kg |
| Product Type | New |
We Mag4s are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
MIG Welding Machine Manufacturer in Kerala
Product Price :Get Latest Price We Mag4s are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.