Product Details:
| Phase | 3 Phase |
| Output Current Range | 250 Amp |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Consumption | 5KVA |
| Working Voltage | 40V DC |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 200A |
| Insulation Class | H |
| Technology | MOSFET |
| Power Factor | 0.9 |
| Efficiency | 80% |
| Compatible Rods | 0.8mm |
| Protection Class | H |
| Accessories | Mig torch, Earth cable, Cylinder key, Gas hose, preheater kit |
| Warranty | 1year |
| Weight | 15kg |
| Product Type | New |
| Rated Input KVA | 6KVA |
| Wire Feeding Mechanism | Externalbwire feeder |