Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current | 200 A |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Circuit Voltage | 40V DC |
| Ground Cable | Eart cable attached |
| High Production Speed | 20 stud per mins |
| Net Weight | 25kg |
| Welding Stud Range | M2 to m8 |
| Maximum KVA Rating | 3KVA |
| Country of Origin | Made in India |
250A stud welding machine with stud welding gun earth cable. Input 220V AC 50Hz. Rs. 80,000/=Suitable for M2to M8Delivery 3 daysGST 18% ExtraWarranty one year against any manufacturing defects
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current | 300 A |
| Output Current (Ampere) | 300 |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Circuit Voltage | 40V DC |
| Ground Cable | Earth cable attached |
| High Production Speed | 20 stud per mins |
| Net Weight | 25kg |
| Welding Stud Range | M2: to M 10 |
| Maximum KVA Rating | 5KVA |
| 12" X 16" X 22" | 25kg |
250A stud welding machine with stud welding gun earth cable. Input 220V AC 50Hz. Rs. 1,15,000/=Suitable for M2to M10Delivery 3 daysGST 18% ExtraWarranty one year against any manufacturing defects
Product Details:
| Stud Welding Type | Capacitor Discharge |
| Weld Type | Stud Welding |
| Stud Diameter | 2–8 mm |
| Capacitance | 48000 µF |
| Power Source Type | Capacitor Bank |
| Max Weld Current | 4000 A |
| Output Current | 200 A |
| Power Supply | 230 V |
| Stud Material | MS, Aluminium, Brass, SS |
| Application | Small Parts |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Open Circuit Voltage | 160 |
| Ground Cable | 2 meter earth cable with clamp |
| High Production Speed | Yes |
| Net Weight | 45kg |
| Welding Stud Range | M3 TO M6 |
| Maximum KVA Rating | 4KVA |
| Country of Origin | Made in India |
We Mag4s are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Input Power | 25KVA |
| Foot Switch | Electrical type |
| Maximum Force | 260 kgf |
| Cooling Water Flow | 1500 liter per hour |
| Country of Origin | Made in India |
25KVA Projection type spot welding machine. Arm length 400mm. Digital thyristor programmable control. Input II Ph 415 V AC 50Hz.